pátek 18. září 2015

Erasmus aneb co jsem si z něho odnesla

Přesně v tuto dobu v minulém roce jsem si lámala hlavu s balením na můj studijní pobyt v zahraničí. V hlavě mi probíhalo tolik nejistých myšlenek. Jedna strana měla obavy, druhá chtěla zas vypadnou daleko od toho stereotypu. Bála jsem se, co všechno tam na mě čeká a jestli tam vůbec zapadnu. Po pravdě jsem nechtěla opouštět přátelé, rodinu a věci, na které jsem byla zvyklá. Vždy jsem byla otevřená k poznávání nových zážitků a moje nitro si přímo říkalo o změnu. Původně jsem měla v plánu zůstat jen na jeden semestr, ale nakonec jsem požádala o prodloužení, kterého vůbec nelituji. Sice jsem si prožila jedno těžší období, na kterém měl dočinění můj romantický vztah. Ale jak se říká, když se za vámi jedny dveře zavřou, otevřou se brzy nové. Otevřely, a to v podobě nových zážitků.


Nezávislost a volnost
Při těchto slovech by si asi každý teenager poskočil 3x do vzduchu. Poprvé jsem si mohla vyzkoušet, jaké to je bydlet bez rodičů. Mamka mi vždy předhazovala to, že bych sama bydlet nemohla. Dům by totiž vybouchl z toho jaký jsem nepořádník. Ano někdy to u mě vypadá jako v bordelu, ale u koho ne? Dá se říct, že k věcem co patří jenom mě se chovám jinak. Zodpovědnost jsem si vzala do svých vlastních rukou a dá se říct, že všechno zůstalo stát na svém místě. Byla jsem svým pánem a s věcmi se uměla poprat. Věděla jsem kde jsou hranice a rozhodně se nechovala jako zvíře, které bylo zrovna vypuštěno z klece. Však i rodiče brzy poznají, že i já umím být zodpovědná. Dbám na pořádek a k ostatním nejsem lhostejná.

Zařiď si sama
Byly časy kdy jsem byla hodně zmatená. Nevěděla jsem co a jak. Moje největší hloupost asi byla, když jsem dva týdny před odjezdem řešila bydlení. Jelikož jsem nezaplatila kauci, nastal problém. Neměla jsem tím zarezervovanou kolej. Takhle to dopadá, když čtu důležité emaily pouze mezi řádky. Naštěstí se to vyřešilo a ze mě se nestal bezdomovec v cizí zemi. Další moje příhoda byla, že se mi podařilo ztratit peněženku, ve které byly všechny moje doklady. Našla se až za 5 měsíců, kdy už jsem měla udělané nové. Pak přišla řada na stěhování. Bydlení na koleji nebylo nejlevnější a cítila jsem se tam trochu osaměle, proto jsem se rozhodla hledat něco jiného. Podařilo se mi natrefit na chlápka, který nabízel svůj pokoj k pronájmu za podezřele nízkou částku. Dávejte si si pozor, takových je v Německu spoustu, kteří lákají naivní studentky do svých spárů. Díky bohu, že jsem jeho nabídku nepřijala. Pokud máte zájem o volný pokoj ve WG (Wohngemeinschaft), tak se připravte, že vás čeká casting/pohovor. Tedy jen v případě, kdy se vám ozvou. Jestliže se jim zalíbíte, můžete se nastěhovat. Já měla opravdu štěstí, že jsem našla bydlení u tak milých lidí.
Chyba je ve většině případů na mé straně, kdy se snažím na všechno přijít sama a nepřijdu. Zeptám se až kdy už to celkem naléhá. V Německu je přísloví "Wer nicht fragt, bleibt dumm!" a je to pravda. Erasmus mě naučil, vždycky se ptej, když něco nevíš. Jsem ráda, že jsem se stačila za tu dobu oklepat a jsem dle mého názoru bystřejší. (smích)

Multi-Kulti
Multikulturalismus je něco, do čeho jsem se naprosto zamilovala. Na rozdíl od Čech se v Německu vyskytuje tolik národnostních menšin, které spolu se sebou přinesly své kultury. Miluji poznávat nové lidi z různých koutů světa a jejich zvyky/tradice, ochutnávat nová jídla atd. Nejzajímavější podle mého názoru jsou kulturní rozdílnosti a interkulturní nedorozumění. Co považujete ve své kultuře za normální, nemusí být vhodné pro druhou kulturu. Např.: Pusa na obě tváře při pozdravu (Francie). Francouzi mají Němce za studené čumáky, jelikož si drží osobní odstup. Smrkání na veřejnosti je neslušné, proto radši posmrkávejte. (Brazílie) Nikdy nepřejte k narozeninám s předstihem, nosí to smůlu. (Itálie) Není zvykem, že se zamilovaný pár drží na veřejnosti za ruce nebo jakýkoliv jiný projev náklonnosti si nechávají lidé na doma. (Japonsko)
Je toho mnohem více. Poznala jsem i osoby muslimského vyznání a při tomto slově většině začne rašit husí kůže. Mám opačný názor. Podle mě se lidé nechají moc lehce ovlivnit médiemi a tím vzniká spousta předsudků. Nedivím se, mají strach. V TV běží zprávy jen o samých teroristech. Zastávám názoru, že není dobré házet všechny do jednoho pytle, dejte každému šanci nehledě na jeho barvě pleti či náboženství. Do budoucna bych chtěla poznat spoustu nových lidí a naučit se dalším zajímavým věcem. Nechci, aby multikulti zmizel z mého života, protože toho existuje ještě tolik co nevím/neznám.

Cestování
Nemohu říci, že jsem během Erasmu nějak výrazně cestovala, jelikož jsem na to neměla tolik finančních prostředků jako jiní. Nebyla jsem moc za hranicemi, ale i přesto jsem si návštěvy jednotlivých měst kolem Německa užila. Pro začátek to naprosto stačí. Naučila jsem se chodit po památkách a zajímat se o ně. Přestala jsem myslet tolik na malichernosti ve formě nákupů. Nejlepší je stačit obojí, ale když vás tlačí čas, tak přeci nechcete trčet mezi regálama že? Vystačila jsem si úplně s obědem nebo večeří v místních restauracích a bylo postaráno. Jelikož se hrozně moc ráda nechávám rozmazlovat jídlem.

Ten rok uběhl tak rychle, že jsem ani nestačila mrknout očima. Neskutečné jak ten čas běží, a to jsem si ještě ze začátku myslela opak. Všem Erasmus nebo jiný studijní program na 100% doporučuji. Jeďte pokud máte možnost. Rozhodně si z toho odnesete zážitky na celý život. Pokud bych se rozhodla studovat dál na magistra. Nebudu váhat a přihlásím se znovu. Tentokrát dál na východ či západ. Snad mi budoucnost přinese ovoce. Budu se snažit fighting! 

Žádné komentáře:

Okomentovat